Mathieu a jeho práce v DIY

Mathieu byl jeden z prvních lidí v DIY Praha. Původně si přišel zkusit opravit židli, pak starý nábytek a před dvěma měsíci si nakonec v dílně postavil stůl podle předlohy od oblíbených designerů z Chicaga. „Nikdy dřív jsem se dřevem nepracoval. A zjistil jsem, že mě tohle fakt baví,“ říká.

IMG_0680Bydlím kousek za rohem, poprvé jsem do DIY Praha přišel, když se nám rozbila dětská židlička. Nechtělo se mi jít běhat po krámech a hledat novou, tak jsem si řekl, že ji zkusím spravit. To se sice nepovedlo, byla už vážně hodně jetá a nesehnal jsem náhradní kovovou součástku, ale objevil jsem tohle místo. Po tom jsem sem chodil zkoušet si opravovat staré židle a nějaký nábytek. Zbrousit, natřít, vyměnit prasklý díl a podobně.

Nikdy dřív jsem se dřevem nepracoval. Třeba v Paříži, odkud pocházím, jsem nikdy neslyšel o podobném prostoru jako je DIY Praha. Není tam na to místo. Člověk ani nepřemýšlí nad tím, že by si opravil nábytek, protože zkrátka nemá kde nebo nemá stroje.

 DIY Praha je skvělé místo, kde si můžeš něco vyrobit vlastníma rukama. Pracuji v reklamě, takže děláme věci, které se po nějaké době v podstatě vyhazují. Dva měsíce se něco vysílá a pak to hodíme do koše. Tak to prostě je. Tady vyrábíš něco, na co si můžeš sáhnout a používáš to déle než dva měsíce. A zjistil jsem, že mě tohle fakt baví.

 

IMG_0505

      Dneska vlastně hledám věci, co bych mohl spravit. Koukáš na židli v kuchyni, sice ještě není rozbitá, ale v duchu si říkáš: „Mohl bych ji aspoň nabarvit.“ 

      Ten stůl jsem viděl na stránce jedněch designerů z Chicaga, jejichž věci mám rád, ale bohužel svoje věci neprodávají mimo USA. Přemýšlel jsem, co s tím, ten stůl se nám vážně líbil. Takže proč ho nezkusit postavit. 

        Vůbec jsem neměl představu, jak dlouho to může trvat. Navíc mám dvě děti, hodně práce, takže jsem se mohl zastavit někdy na dvě hodiny, jindy na půl dne. Výroba, která trvá týden, mi tak klidně zabere tři měsíce. U tohohle stolu to bylo celkem přes 60 hodin. 

IMG_4406        Hodně mi pomohlo, že jsem si stůl namodeloval v 3D programu. Nejtěžší bylo určitě nařezat díly pro prohlubeň pro časopisy. V 3D programu to vypadá jednoduše, ale pak stojíš před prknem a říkáš si: „Jak tohle mám udělat?“ Když se spleteš o pár milimetrů, části do sebe nezapadnou. Všechno jsem ale probíral s Hankem a Martinem, krok po kroku. „Teď udělám tohle, jo? Co mám udělat dál?“ 

DIMG_5011oma se stůl líbí, navíc jsem ze zbytků postavil malou dřevěnou garáž, Adam, můj starší syn, mi ji tady pomáhal nabarvit.

 

 

Teď přemýšlím, že bych si postavil lavičku. A možná vyrobím něco jako dřevěný strom, děti doma hází oblečení všude možně po zemi, tak by je mohlo bavit ho aspoň věšet na strom. Je super, když můžeš přemýšlet takhle. Místo toho jít do obchodu a koupit věc, která se nejvíce blíží tomu, co hledám, si prostě vyrobím přesně to, co potřebuju.

 

   

IMG_5218

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *