Míšina nábytková výzvaJak tě napadlo vybavit celý byt vlastnoručně vyrobeným nábytkem? Kde jsi se inspirovala?

Měla jsem byt na pronájem a chtěla jsem, aby byl v něčem výjimečný, aby se odlišoval od všech ostatních. Protože se mi líbí myšlenka recyklace, rozhodla jsem se vyrobit veškerý nábytek z palet. Hodně mě inspiroval i Berlín, kde jsem žila a kde najdete spoustu alternativních interiérů se zajímavým designem.

Měla jsi nějaké zkušenosti s prací se dřevem?

Měla jsem zkušenost s drobnými opravami nábytku, ale vůbec žádné s jeho vlastní výrobou. Vyrostla jsem ale v rodině, které byla výroba věcí vlastníma rukama běžná. Například můj otčím si vyrobil spoustu nábytku sám. Maminka je taky hodně zručná a zvládne toho sama spoustu vytvořit.

 

Jak přistupuješ k jednotlivým projektům? Kde hledáš inspiraci?

Nejsem žádný designér. Většinou hledám prvotní inspiraci na internetu. Nejvíc používám Pinterest, nejlepšího přítele těch, co hledají perfektní nápad pro nějaký kus nábytku. Také procházím nejrůznější fóra, abych našla tipy a triky na to, jak jednotlivé nápady realizovat. Potom si připravím obrázek a jednoduchý plán toho, co chci udělat.

Na začátku jsem vůbec neměla představu o tom, jak začít a jak něco vyrobit a hodně jsem improvizovala. Jsem hodně vděčná Hankovi za jeho rady a podporu. Bez něj by bylo opravdu náročné poprat se s obtížemi, které jsem měla.

Mysha

 

Jak bys popsala jednotlivé kroky celého procesu?

Na začátku je nějaký obrázek, který mě inspiruje. Potom o něm přemýšlím a vytvářím si plán (desing, rozměry atd.). Potom si vyberu ty správné palety, které se mi hodí pro daný projekt. Někdy použiji celé palety, ale ve většině případů je musím rozebrat, což vyžaduje docela hodně času a energie. Navíc je tu riziko jejich poškození.

Potom si vyberu jednotlivé díly, nařežu je a zbrousím. A pak přijde čas to celé poskládat dohromady. V této fázi hodně často měním plán. Pokud je na mě něco příliš složité, najdu nějaký kompromis. Původní myšlenka zůstane, ale desing se trochu změní. Na začátku jsem používala hřebíky, teď jsou to spíš šroubky a lepidlo a jednotlivé spoje zakrývám.

Na konci jsou povrchové úpravy. Většinou nejdřív povrch namořím, pak zbrousím a nakonec nanesu dvě vrstvy laku nebo oleje. S broušením po moření si docela vyhraju, dají se vytvořit hezké vzory.

 


[bscolumns class=“one_half mysha“]Mysha_Flat-15[/bscolumns][bscolumns class=“one_half_last_clear“]Mysha_Flat-22[/bscolumns][bscolumns class=“clear“][/bscolumns]
[bscolumns class=“one_half mysha“]Mysha_Flat-38[/bscolumns][bscolumns class=“one_half_last_clear“]Mysha_Flat-32[/bscolumns][bscolumns class=“clear“][/bscolumns]
Mysha_Flat-28

Co je pro Tebe na vlastnoruční výrobě nejtěžší a co ti přináší největší radost?

Nejvíc si práci užívám, když vím přesně co chci. Dokončování, broušení a vytváření zamýšleného dezénu je moje nejoblíbenější část procesu.

Nejhorší je pro mě vytváření spojů, protože ty vyžadují určitou přesnost.

A nejlepší je okamžik, kdy je všechno hotové a já si můžu říct: „Jo, zvládla jsem to!“

Někteří lidé mému záměru moc nevěřili, teď ale změnili názor. Reakce typu „Woow, tohle se dá vytvořit z palet? To chci taky“ je celkem častá.

 

Jaké vidíš výhody sdílené dílny?

Myslím, že nejlepší na tom všem je, že tu potkám zkušené lidi, kteří mi poradí. Sílené pracovní prostředí také motivuje k tomu, aby člověk víc pracoval a míň věci odkládal a protahoval. Další výhodou je, že vám někdo obstará nářadí a materiál. Tím, že můžete svoje plány s někým probrat dosáhnete lepších výsledků.

[bscolumns class=“one_half mysha“]Mysha_Flat-33[/bscolumns][bscolumns class=“one_half_last_clear“]Mysha_Flat-29[/bscolumns][bscolumns class=“clear“][/bscolumns]

Doposud Míša vyrobila následující:

 • konferenční stolek
 • skříň
 • patrovou postel se schůdky
 • gauč
 • sedátko z pneumatiky
 • 3 židle (renovace)
 • 1 křeslo (renovace)
 • 1 kulatý stolek (renovace)
 • pracovní stůl
 • stoličku
 • kuchyňské police (2x)
 • botník
 • lampu
 • poličky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *